medic, airsoft, academy, cover, picture, choppa

 

Nápad na tento článok vznikol v jednej z mnohých internetových diskusií o pozíciách v tíme. Jednou z takýchto často obsadzovaných pozícií je aj medik. Ale čo znamená medik v airsofte?

Ak čakáte, že nasledovné riadky budú plné rád a návodov, vybavenia od výmyslu sveta, rôznych lekárskych trikov a podobne, tak vás budeme musieť trochu sklamať. Áno, pôvodný článok mal vyzerať presne takto a poskytnúť airsoftovému medikovi – začiatočníkovi všetky potrebné informácie. Počas písania sme si však uvedomili, že:

Každý hráč airsoftu by mal byť do určitej miery „medikom“.

A preto sa v tomto článku zameriame  na základy, ktoré by mal v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia poznať naozaj každý hráč.

 

V prvom rade chceme dôrazne upozorniť na to, že článok slúži iba ako rýchla orientácia v problematike a ďalšie kroky čitateľa by mali viesť k prehĺbeniu svojich vedomostí, či už samo štúdiom, alebo prostredníctvom kurzov prvej pomoci. V rámci kurzov existuje množstvo úrovní, ktoré si môžete zvoliť. Od základného 8 hodinového kurzu prvej pomoci v miestnych spolkoch Červeného kríža až po kurzy CLS-medik. Ak ste už niektorý z kurzov absolvovali ( hlavne „8“ hodinový kurz pre získanie vodičského oprávnenia) pred dlhšou dobou (5 a viac rokov), odporúčame si kurz zopakovať.


LEKÁRNIČKA

Lekárnička by mala byť povinnou výbavou každého hráča, tak ako okuliare. Celý obsah lekárničky by mal byť spolu v jednom balení ( igelitové vrecko, sumka, látkový obal…). Rozdelenie na viacero častí a nosenie na oddelených miestach výstroje je nevhodné. Umiestnenie lekárničky je závislé hlavne od vašich priestorových možností. Odporúčame však zosúladenie umiestnenia aspoň na úrovni tímu. Taktiež nie je na škodu označiť lekárničku krížom / vhodným patchom.

Pri zranení používame primárne materiál z lekárničky ošetrovaného. Až následne siahame po materiál z vlastnej lekárničky. Dôvod je veľmi jednoduchý. Ošetrený hráč sa väčšinou stáva off-game. Ale ošetrujúci hráč sa vracia do hry so svojou kompletnou lekárničkou a nemusí sa obávať nedostatku materiálu pri jeho prípadnom zranení.

POZOR! V lekárničke nosíme iba veci, ktoré vieme reálne použiť !

 

Lekárnička každého hráča by mala obsahovať minimálne tieto prvky:

Rukavice
Odporúčame mať v lekárničke aspoň 2 páry. Rukavice používame vždy, keď sa priblížime  k ošetrovanému. Rukavicami chránime seba aj ošetrovaného, preto ich význam netreba podceňovať.
Obyčajné obväzy
Pre vaše potreby si vyskladajte obväzy rôznych šírok, napr. 6cm, 10 cm. Taktiež stojí za zváženie aspoň jeden hydrofóbny obväz.
Elastické obväzy / obvínadlá
Platí to isté, čo pri klasických obväzoch.
Leukoplast / rýchloobväz
Izotermická fólia
Slúži na udržanie telesnej teploty ošetrovaného pri podchladení alebo šoku. Taktiež ju môžeme použiť ako podložku pod ošetrovaného na izoláciu zeme. Ak je ošetrovaný  neschopný pohybu a je nutné k ošetrovanému dostať lekársku pomoc, fólia zavesená na vyvýšenom mieste môže poslúžiť ako veľmi dobrý navigačný prvok.
Šatka trojcípa
Slúži na fixáciu zlomenej končatiny V prípade zlomeniny ruky uväzujeme šatku okolo krku a vytvárame kolísku, do ktorej ruku vložíme. Pri nohách stačí šatku zrolovať a previazať nohu so zdravou končatinou . Viažeme dvoma šatkami nad a pod kĺbom. Medzi končatiny je vhodné dať niečo mäkké ( bunda, maskáče, mikina…), aby na seba nohy pri pohybe netlačili a nespôsobovali ďalšiu bolesť.
Dezinfekčný sprej / dezinfekčné tampóny
Gáza / tampóny
Panthenol
Slúži na ošetrenie ľahkých popálenín, napríklad od slnka, pyrotechniky alebo ohňa pri varení. Pri nanášaní treba dbať na hygienu a pokožku / ruky predom očistiť. Bezprostredne po popálení zranené miesto ošetríme väčším množstvom vody, ktorá ranu a jej okolie schladí. Panthenol alebo rôzne krémy nenanášame hneď.
Základná sada liekov
Patria sem bežne používané lieky proti bolesti – panadol/ paralen / ibalgin, na trávenie – uhlie, espumisan a iné bežné lieky. V prípade žien netreba zabúdať na lieky požívané počas menštruácie/ antikoncepciu.
Iné lieky podľa potreby hráča
Sem patria lieky na alergiu, astmu a dýchacie problémy, cukrovka ostatné lieky podľa zdravotného stavu hráča.  Tieto lieky slúžia iba pre stav nutnej potreby. Ak sa chystáte na dlhšiu akciu, alebo lieky užívate viackrát denne, je nutné si dostatočné množstvo pribaliť do batohu mimo lekárničky. O týchto liekoch je vhodné upozorniť svojich tímových kolegov, ale aj organizátora. Ošetrovanému nepodávame lieky, o ktorých nemáme dostatočné znalosti ( ani ak ich má v lekárničke). Môžeme tak prekryť symptómy, ktoré sú pre lekára dôležité!
Pinzeta, hrot skalpela, nožnice
Fixka, light stick, papier
Pri ošetrení je vhodné zapisovať si postup, vykonané úkony a podané lieky. Tieto informácie môžu následne pomôcť privolanej lekárskej službe k rýchlejšiemu ošetreniu.
Respiračné rúško
CCC karta (Combat Casualty Care Card)
CCC karta zastupuje vo veľmi zjednodušenej forme vašu zdravotnú kartu. V kompaktnej podobe tak získavame všetky potrebné informácie ako meno, kontakt na rodinu / obvodného lekára, alergie, choroby, pravidelne užívané lieky atď.  Táto karta sa v prípade potreby stáva neoceniteľným pomocníkom.

 

Toto považujeme za nutný základ lekárničky. Podľa potreby si obsah môžete doplniť, ale dodržujte pri tom základné pravidlo:

“ Nosím so sebou iba to, čo viem použiť.“.

Ak sa rozhodnete ísť pohodlnejšou cestou, ceny kompletných lekárničiek sa pohybujú od 10€.

 

ZÁKLADNÉ ZRANENIA A CHOROBY

Epileptický záchvat
Epilepsia je pomerne bežná choroba. Prejavuje sa kŕčmi a svalovými kontrakciami. Pri epileptickom záchvate môžeme ošetrovanému pomôcť iba jediným spôsobom – z jeho okolia odstránime všetky predmety o ktoré by sa mohol ošetrovaný počas kŕčov zraniť. V prvom rade chránime hlavu! Ak je to možné, pacienta obložíme mäkkými predmetmi ( ruksak, náhradné oblečenie, karimatka a pod.), voláme záchrannú službu (pre istotu). Záchvat po pár minútach prejde sám. Po odznení záchvatu sa presvedčíme, či ošetrovaný dýcha a ukladáme ho do stabilizovanej polohy.

Ošetrovaného sa počas záchvatu nesnažíme držať. Kŕče môžu byť tak silné, že si ošetrovaný dokáže vykĺbiť ruku. V žiadnom prípade nemanipulujeme s ústami ošetrovného! Sila svalov úst v kŕči vám dokáže bez problémov odhryznúť prsty. Pri násilnom otvorení úst môžete ošetrovanému poškodiť svaly sánky alebo vylámať zuby.

Zapadnutý jazyk
Zapadnutý jazyk blokuje dýchacie cesty. Ošetrovaný stráca prísun kyslíka a preto je nutné v takomto prípade zasiahnuť čo najrýchlejšie. Postup je veľmi jednoduchý: Ošetrovanému položíme dlaň na čelo a dvoma prstami druhej ruky jemným tlakom na bradu otvoríme ústa. Skontrolujeme, či ošetrovaný v ústach nemá iné predmety, ktoré by mohli zablokovať dýchanie ( okrem jazyka). Následne tlakom na čelo a jemným ťahaním brady zakloníme hlavu.  Týmto pohybom by sa mali spriechodniť dýchacie cesty.
Dehydratácia / úpal
Prehriatie organizmu je v airsofte pomerne častý problém. V letných horúčavách sa často pohybujeme na priamom slnku (aj v najväčších horúčavách okolo obeda), pričom sa fyzicky nešetríme. Ak sa k tomu pridá vysoká vlhkosť vzduchu, horšia kondička hráča a zlý pitný režim, máme zarobené na problém. Taktiež musíme brať do úvahy výstroj, ktorá často zabraňuje prúdeniu vzduchu a telo sa tak pri potení nedostatočne ochladzujeOšetrenie je pomerne jednoduché. Ošetrovaného prenesieme na chladné, dobre vetrané miesto v tieni, zložíme mu výstroj a uvoľníme oblečenie ( napríklad opasok v nohaviciach. Ošetrovanému prikladáme studené obklady (aj na hlavu), poprípade podávame studené nápoje. Príznaky prehriatia organizmu sa znížení teploty môžu opakovať do 4-5 hodín. Ošetrovanému zabezpečíme pitný režim a prenos na lekárske vyšetrenie.
Bodnutie hmyzom a alergická reakcia
Bodnutie hmyzom môže byť v prípade silnej alergickej reakcie a následného anafilaktického šoku nebezpečná situácia. Ak je alergia mierna, okolie vpichu chladíme ľadom ,následne nanesieme Fenistyl, ktorý zmierňuje opuch, bolesť a upokojuje pokožku.  Ak si je človek vedomý alergie na bodnutie, je vhodné si do lekárničky pribaliť vhodné lieky proti alergii a oboznámiť s touto skutočnosťou organizátora /tímových kolegov. Taktiež  je vhodné pri takomto podozrení nosiť so sebou tzv. adrenalínové pero.
Cukrovka ( hypo/ hyperglykémia)
Objem cukru v krvi hráča s cukrovkou je veľmi dôležitý. Jeho výkyv ( pokles / prebytok) je pre cukrovkára veľmi nepríjemný a prejavuje sa triaškou, kŕčmi, bolesťou hlavy, slabosťou…  Nedostatok cukru dokážeme vyriešiť veľmi jednoducho – požitím niečoho sladkého. Môžu to byť napríklad sladené nápoje,  keksíky, alebo čistý/ hroznový cukor. Cukor vkladáme pod jazyk. Hráč trpiaci cukrovkou môže používať inzulínovú pumpu ( vyzerá ako malý mp3 prehrávač). Ak pumpa hlási chybu, podávame cukor a voláme záchranku. Glykemický šok by mal do pár minút odznieť, ošetrovaný sa však v lepšom prípade nebude najbližšie hodiny cítiť úplne ideálne. Hráč s cukrovkou by nikdy nemal zabudnúť tester a inzulínové pero. Pre istotu odporúčame s používaním testeru a pera oboznámiť aj vašich tímových kolegov / hráčov vo vašom okolí. V letnom období taktiež myslite na chladenie inzulínu.

CCC KARTA

Prepáčte, ešte na nej pracujeme 🙁 Ale čoskoro sa tu objaví!

Ak ste sa dočítali až sem, náš článok splnil zamýšľaný účel. Dúfame, že sme vám pomohli zorientovať sa v problematike prvej pomoci, či už zopakovaním vašich vedomostí, alebo nadobudnutím nových. Dúfame však, že tieto vedomosti nebudete v skutočnosti potrebovať a airsoft bude pre nás, všetkých, bezpečný. Na záver by sme sa radi poďakovali celému kolektívu, ktorý stál za vznikom tohto článku. Aj vďaka vysokej odbornosti a ochote sa nám podarilo vytvoriť komplexný článok pre každého hráča

Autori: Slovak Airsoft Academy, Tomáš Murárik, Martin Horváth, Erik Draškovcy, Michal Hasaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *