packpack, logo, airsoft, academy airsoft academy, icons, food, gun, safety, rules

NA ČO MYSLIEŤ PRED PRVOU AKCIOU

Už máte okuliare a zbraň a neviete sa dočkať svojej prvej akcie?. V tomto článku si povieme, na čo treba myslieť ešte pred tým, aby ste si svoju prvú akciu užili vy, ale aj ľudia okolo vás…

Základné pravidlá airsoftu

v našom svete sú tieto pravidlá alfou a omegou. Nielenže dbajú na fair play a bezpečnosť hráča, vymedzujú okrem iného aj základné herné mechanizmy, správanie sa počas akcie a mnoho ďalších, nemenej dôležitých vecí. Každý účastník akcie je povinný tieto pravidlá poznať a bez výnimiek ich dodržiavať. Tu skutočne neplatí učenie štýlom pokus-omyl !

 

Špecifické pravidlá akcie

Prečo sa niečo takéto v pozvánkach často vyskytuje? Organizátor akcie by mal mať každý priestor oficiálne „zazmluvnený“ s majiteľom/ správcom. Pre získanie priestorov a splnenie požiadaviek vlastníka je často nutné urobiť určité kompromisy, ktoré sa odzrkadľujú v špecifických pravidlách. Ďalej organizátor musí brať do úvahy premenné ako umiestnenie ihriska, počasie, bezpečnosť účastníkov a možnosti daného ihriska. Tieto pravidlá sú pre hru veľmi dôležité a preto by sa s nimi mal každý účastník pred akciou dôsledne oboznámiť ( pozor, nehovoríme len o hráčoch, platí to aj pre doprovod, fotografov atď. )

 

Disciplína

Poslednou, ale veľmi dôležitou vecou, ktorú potrebuje hráč na každej akcii je disciplína! Disciplína hráčov určuje kvalitu akcie od prvej minúty a jej nedodržanie dokáže akciu veľmi znepríjemniť nie len vám, ale aj organizátorovi.Hráči by ju mali dodržiavať vo viacerých smeroch, ako napríklad včasný príchod na akciu ( ak je napísané registrácia do 9:00, neprídem 9:30). Taktiež je nutné dbať na pokyny organizátora počas akcie, dodržiavať základy bezpečnosti a slušného správania.

 

Zbraň

Ako by ste mohli odísť na airsoftovú akciu bez zbrane? Určite ju budete potrebovať.  Tu vás čaká menší rituál, ktorý vás ubráni od nepríjemného prekvapenia na akcii: Zbraň vytiahneme z úložiska (skrinka, polička, šuflík….) a položíme ju na zem, pričom si okolo nej vytvoríme dostatok miesta. Následne kontrolujeme jej všetky potrebné súčasti a doplnky:

Baterka
Batériu dáme nabíjať. Po plnom nabití ju zapojíme do zbrane a skontrolujeme jej funkčnosť. Odporúčame vždy so sebou nosiť aj záložnú baterku v prípade potreby.

Zásobník / zásobníky
Rozložíme si všetky zásobníky, jeden náhodne vyberieme, naplníme strelivom a skúsime vystreliť (bezpečne!! ) Týmto sa uistíme, že zbraň aj zásobníky podávajú dobre a nie je nutné nič meniť. Pri skladovaní zásobníkov odporúčame „vypáskovanie“ po každej akcii. Pružina v zásobníku tak menej trpí a predĺžite tým jej životnosť.

Kontrola Hop-up
Odporúčame robiť na začiatku sezóny a vždy, keď zbraň nebola používaná dlhšiu dobu. Vystrieľame pár rán a podľa vlastnej potreby doladíme prítlak

Strelivo
Strieľať naprázdno sa síce dá, ale skúsenejší hráč to podľa zvuku veľmi rýchlo rozozná. Preto si so sebou pribaľte dostatočné množstvo BBčok.

Batérie do doplnkov
Na akcii vás určite nepoteší, že kolimátor prestal svietiť / svieti z posledných síl, že vaše taktické svetlo je zrazu len pekná dekorácia a zbytočná záťaž… Preto odporúčame vždy pred akciou skontrolovať stav týchto doplnkov a v prípade potreby vymeniť batérie.

 

Čo všetko by sa vám  malo zmestiť do batohu, aby vám na akcii nič nechýbalo?

Základné potreby

Najdôležitejší je pitný režim. Dbajte na to, aby ste na akcii mali dostatočné množstvo tekutín a to aj počas hry. V tomto vám pomôžu hydrapacky, čutory, fľaše… Taktiež dodržujte pitný režim počas hry. S bolesťami hlavy a dehydratáciou si akciu veľmi neužijete. Myslite na to, že airsoft je fyzicky náročný šport a aj vďaka výstroji vaše telo spotrebuje veľké množstvo energie a vody.

 

Taktiež nie je na škodu pribaliť si trocha jedla. Množstvo si určite podľa dĺžky akcie a vášho apetítu. Na akcie, pri ktorých sa nepredpokladá častý návrat na respawn odporúčame niečo pribaliť aj so sebou. Ak sa chystáte na viacdňovú akciu, prispôsobte tomu aj zásoby a vybavenie – či už hovoríme o druhu potravín, spôsobe skladovania alebo prípravy ( nezoberiem si na týždňovú akciu čerstvé mäso, keď to nemám kde chladiť a uvariť).

 

Ochrana

Okuliare!

Platí pravidlo: žiadne okuliare, žiadny airsoft. Dbajte na to, aby okuliare boli vždy v 100% stave (čisté, bez poškodení). Výber je už na vás a vašich finančných možnostiach. Ak chcete trocha ušetriť, skúste značky ako Bolle alebo Uvex (rady safety a strelecké rady). Ak požadujete väčší komfort a istotu, siahnite po radách Tactical, alebo značkách ako ESS, WilleX alebo Revision.

 

Obuv

Veľmi dôležitou vecou, na ktorú treba myslieť je kvalitná obuv. Žiadne tenisky, číňany a podobne. Ak si vážite svoje nohy, zvoľte pevnú vyššiu obuv aspoň nad členky. Odporúčane kanady, pracovnú alebo bezpečnostnú obuv. Dôvod je veľmi jednoduchý: Počas akcie sa v zápale boja budete často pohybovať v teréne, ktorý by ste inak radšej obišli.

 

Iné ochranné prostriedky:

Medzi doplnkové ochranné prvky patria kolenačky a rukavice. Nie je to síce povinnosť, ale pre váš zážitok a pohodlie z hry by to bolo veľké plus. Často sa ocitnete v budovách a ich okolí, kde sa na zemi nachádza sklo, stavebná suť a iné objekty, ktoré vaše kolená a ruky neobľubujú.

Taktiež odporúčame ochranu tváre, či už v podobe kukly, rôznych druhov masiek, šatiek a podobne. Táto ochrana naberá veľký význam hlavne v budovách, kde sa vzdialenosti skracujú na minimum.

 

Výstroj

Odev prispôsobený prostrediu a počasiu
Možno to znie trochu smiešne, ale často sa na akcii nájde niekto, kto „svieti“.  Preto porozmýšľajte, do akého prostredia idete hrať ( s bledými / bielymi maskáčmi sa v tmavom lese neschováte, tak isto, ako budete mať problém s čiernymi maskáčmi na lúkach / svetlých budovách).
Počasie si organizátor vybrať nevie a preto sa mu musíme prispôsobiť. Pokiaľ organizátor kvôli zmene počasia hru nezruší, pokojne môžete hrať v prudkom daždi, v snehu, v zime, ale aj v 40 stupňových horúčavách.. Preto si odsledujte počasie v danej lokalite na niekoľko dní (ideálne podrobnejšie správy, napr. shmu.sk)

Reflexná vesta a biela šatka
Slúžia na označenie zasiahnutého hráča, ktorý smeruje na respawn, poprípade OFF-game osoby ( rozhodcovia, organizátor, fotograf, civil prechádzajúci cez priestor….)

■ Pokrývka hlavy
Pokrývka hlavy síce nie je nutnosť, ale často ju oceníte. Chráni vás nie len pred bolestivým zásahom, ale aj ochraňuje vaše zdravie ( úpal cez leto…), dopĺňa vaše maskovanie / vzhľad, chráni hlavu pred bordelom…. Či už to bude prilba, klobúk, šiltovka alebo arafatka je na vás. Naše odporúčanie je: Do budovy patrí prilba – nikdy neviete, v akej situácii vás môže prekvapiť sklo, obnažené železné tyče, alebo nízke zárubne.

 

Doplnky

 Nôž
Či to bude nôž s pevnou čepeľou, alebo sklápacou je už na vašom rozhodnutí. Aj keď takýto nôž je off-game predmet, jeho využitie je veľmi široké. Či už pri páskovaní hráčov, príprave jedla, úprave výstroje…

Lekárnička
každý hráč by mal byť schopný ošetriť bežné zranenia ( odreniny, rezné rany a pod.). Preto by mal mať každý hráč lekárničku s primeraným obsahom ( leukoplast, obväz, gáza, dezinfekcia, tabletka na bolesť hlavy…). Nemusíte všetky veci ťahať so sebou, pokojne využite priestory respawnu / OFF-game zóny.

Prepravné púzdro
Aj keď sa to netýka akcie priamo, prepravné púzdro je pre hráča veľmi dôležité. Jeho využitie je pred a po akcii. Podľa zákonov Slovenskej Republiky máme totiž povinnosť prepravovať zbrane tak, aby nebolo vidieť ich obrysy ani žiadnu funkčnú časť ( t.j. neprehodím kvér na rameno a nejdem na akciu MHDčkou ). Pozor, na toto často zabúdame pri záložných zbraniach a nožoch, kde často niekto napochoduje do obchodu s pištoľou v púzdre, alebo 30 cm nožom za opaskom. Púzdier je na výber veľké množstvo a voľba je na vás a vašich finančných možnostiach. Ak nechcete investovať do originálnych púzdier na zbrane, celkom dobre poslúžia napr. púzdra na udice, alebo látkové návleky

 

Autor: Slovak Airsoft Academy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *