Poznáte to…
Stojíte v obchode / scrollujete e-shop a pred vami sa stále objavujú nové a nové krásky. Vaše srdce čerstvo zasiahnuté airsoftovou mániou žiari radosťou a najradšej by ste si domov odniesli rovno päť kúskov. V tom momente žiaľ vždy prehovorí peňaženka a my si musíme vybrať ten jeden, ale zato správny kúsok.

Vybrať si tú správnu zbraň je doslova alchýmia. K spokojnosti vedie veľké množstvo premenných a často aj kúsok šťastia. Na čo všetko treba myslieť pred kúpou zbrane? Prvé a zároveň veľmi dôležité pravidlo znie: „ Zbraň je až na druhom mieste“. Tou najdôležitejšou vecou sú, samozrejme, kvalitné okuliare (nie slnečné, nie lyžiarske, hovoríme o certifikovaných okuliaroch s ochranou proti nárazom, alebo balistickou ochranou!).

Preto je nutné svoj rozpočet rozdeliť minimálne na dve nasledovné časti: peniaze na ochranu očí a peniaze na zbraň a príslušenstvo. Ďalšou dôležitou vecou, o ktorej by ste mali ako začínajúci Airsofťáci rozmýšlať je kvalitná obuv – nie tenisky od číňanov, nie sandále a podobne. Prečo? Je to veľmi jednoduché. Na airsoftových akciách sa často ocitnete v nebezpečnom a náročnom prostredí. Patria sem napríklad staré budovy ( sutiny, jamy, šachty, nespevnený terén…), prostredie lesa ( popadané konáre, kamenité podložie, šmykľavý podklad…). V takomto prostredí a v zápale boja človek často vedome alebo nevedome prekračuje hranicu bezpečného pohybu a s vyvrtnutým členkom, zlomenými prstami alebo klincom v chodidle si už veľa nezahrá…

Vráťme sa ale k výberu tej správnej zbrane. Ak ste si už robili menší prieskum určite viete, že výrobcov a modelov zbraní je viac než dosť. Čo všetko by ste pri výbere mali zvážiť?

Cena zbrane
Myslite na to, že zbraň nie je po okuliaroch posledná investícia. V tomto momente náklady len začínajú a vy sa okrem BBčok začnete obzerať po veciach, ako náhradná baterka a kvalitná nabíjačka, rôzne doplnky na zbraň ( optika, kolimátor, taktické rúčky, tlmiče atď.). Taktiež sa vaše oči nebudú vedieť nabažiť pohľadu na výstroj a výstrojové doplnky (maskáče, taktické vesty, prilby, vysielačky…). Preto je vhodné porozmýšľať nad tým, čo je pre začiatočníka skutočne nutné a čo môže počkať.

Možnosti využitia
Pred kúpou zbrane sa informujte o ihriskách vo vašom blízkom okolí. Na týchto ihriskách strávite zo začiatku množstvo času v podobe lokálnych akcií, a preto by bolo vhodné brať tieto osobitosti na zreteľ pri výbere. Je to pomerne jednoduché: hráme najčastejšie v lese, na veľkých priestranstvách a v otvorenom priestore? V takomto priestore sa s radosťou „uživí“ dlh zbraň.
Je vo vašom okolí kopec budov? Malé miestnosti, stiesnené priestory a krátke vzdialenosti? Rozmýšľajte skôr nad kratšou, ale obratnejšou zbraňou. Pre vyskúšanie dlhej zbrane v budove si môžete spraviť jednoduchý test: Zoberte násadu od metly a približne do vzdialenosti 1/3 nalepte plnú 2l fľašu (záťaž). Priložte si ťažší koniec k ramenu a zamierte. S takto pripravenou „zbraňou“ si skúste pohyb po izbe/ byte/ dome. Ak sa vám podarí nič nerozbiť / neobúchať, gratulujem.

Iné predpoklady
Ste členom tímu, alebo sa do nejakého chystáte? Informujte sa dopredu, či nemajú vyšpecifikovanú výzbroj a výstroj. Keď totiž prídete so zbraňou typu AK do týmu, ktorý sa úzko špecializuje na americkú armádu, asi vás veľmi nepochvália.

 

Teraz, keď sme už zvážili väčšinu vonkajších faktorov, prišiel čas sa zamerať na vás. Airsoftovú zbraň môžeme prirovnať k topánkam – nie každý pár vám bude sedieť, nie vo všetkom sa budete cítiť pohodlne. Preto je najvhodnejšie zbraň si pred kúpou vyskúšať. Keď už poznáte odpoveď na predchádzajúce otázky, je čas nabehnúť do obchodu (ideálne nie 10 minút pred záverečnou). V každom obchode sú školení predavači, ktorí majú kopec znalostí a skúseností, preto sa nebojte pýtať sa. Keď dostanete do ruky zbraň, skúste sa zamerať na nasledovné veci:

Kde je umiestnené ťažisko zbrane?
Ťažisko ovplyvňuje spôsob Vašej hry. Vhodné je umiestniť väčšinu váhy čo najbližšie k telu. Ak je zbraň v prednej časti príliš ťažká, Vaše ruky to pocítia. Pri hre s takto nevyváženou zbraňou môžete mať tendenciu sklápať hlaveň smerom nadol, alebo môžete rýchlejšie pociťovať únavu rúk a tým pádom stratu koncentrácie (napr. pri čistení schodísk vyšších budov, kde je nutné zbraň držať nad úrovňou hlavy).

Úchop zbrane a lícenie
Úchop a celkové pohodlie pri držaní a manipuláciou so zbraňou je veľmi dôležitý. Ak Vám úchop nesedí už v obchode, nebude Vám sedieť ani počas akcie. Tým pádom trpí váš reakčný čas, strácate koncentráciu a vášmu pocitu z hry to tiež veľmi nepridá. Pre presnosť streľby je lícenie veľmi dôležité. Ak neviete rýchlo a pohotovo zalíciť budete to mať zo začiatku zložité ( bez ohľadu na to, či použijete pevné mieridlá, alebo kolimátor / optiku). Tu treba brať do úvahy ochranu tváre ( napr. sieťovinovú masku) a pri testovaní vyskúšať aj lícenie s maskou (je to veľká zmena).

Poloha ovládacích prvkov
Aj tomuto bodu venujte zvýšenú pozornosť. Poloha ovládacích prvkov je veľmi dôležitá, či už pre vaše pohodlie, ale aj pre bezpečnosť ostatných hráčov. Každý hráč by mal tieto prvky používať automaticky, bez nutnosti rozmýšľania ( napríklad: idem na respawn, automaticky prepínam režim streľby do polohy safe). Ak vám ovládacie prvky nesedia, skúste sa popozerať po iných kúskoch.

Chod spúšte a prebíjanie zásobníkov
Ak chcete zbraň skutočne ovládať, zamerajte sa na spúšť. Príliš tvrdá spúšť môže namáhať vaše prsty, zvyšovať váš reakčný čas. Naopak príliš mäkká spúšť prináša do streľby pocit neistoty a v určitých prípadoch môže byť nebezpečná (Človek neprepne do režimu safe a pri manipulácii so zbraňou nechcene vystrelí. V danej situácii sa môžete nachádzať napr. v priestore OFF zóny, kde ľudia nemajú okuliare.)

Dĺžka a hmotnosť zbrane
Ako sme si už povedali, pri výbere dĺžky zbrane by sme mali brať do úvahy prostredie, v ktorom chceme zbraň primárne používať. Dlhšie zbrane je vhodné používať v otvorenejších priestoroch (lesy, lúky, príroda), kde je dostatok miesta na manipuláciu a hráči sa stretávajú na väčšie vzdialenosti. Z toho vyplýva aj potreba dlhších a presnejších hlavní. Kratšie zbrane naopak volíme do stiesnených priestorov (budovy, zastavané územie…) kde kladieme dôraz na manévrovateľnosť a pohyblivosť. Hmotnosť zbrane závisí od vašich fyzických predispozícií. Myslite na to pri výbere, pretože behať celý deň s 8kg M249 skutočne nemusí byť pre každého.

 

Ak ste si už robili prieskum, určite ste si všimli značné cenové rozdiely medzi jednotlivými kúskami. Rozdiely spočívajú v značke, kvalite spracovania a percentuálnej kazivosti konkrétnych zbraní. Preto je vhodné zvážiť, či sa pri kúpe chcete zamerať čisto na cenu, alebo je vám prednejšia spoľahlivosť. Keďže trh s airsoftovými zbraňami je dynamický, v tomto článku sa zameriame na najbežnejšie kúsky v rôznych cenových kategóriách. Preto nečakajte kompletnú analýzu. Skôr vám ponúkneme tipy redakcie na základe dlhodobých skúseností a názorov skúsených hráčov. Pre získanie informácií odporúčame použiť google, kde nájdete množstvo skúseností, recenzií a informácií.

Zbrane do 100 €
V tejto cenovej kategórií je veľmi dôležité dávať si pozor na to, čo si vyberiete. Zabudnite na zbrane do 50€, takéto zbrane sú reálne nepoužiteľné a vaša investícia veľmi rýchlo skončí v koši. Taktiež neodporúčame zbrane typu M (M4, M16 a pod.). Tieto kúsky na hranici 100€ často trpia zlým spracovaním vonkajších dielov, nekvalitnými časťami mechaboxov a kolísavým výkonom. Najlepšou investíciou pre začiatočníka je v danej cenovej kategórií G36 (v rôznych verziách) od výrobcu JG. Prečo? Je to zbraň, ktorá prešla rukami nejedného airsofťáka s primeraným výkonom, veľkým množstvom príslušenstva a kvalitnou stavbou tela. Ak vás odrádza práve to plastové telo nebojte sa ho, vydrží veľmi hrubé zaobchádzanie. Takisto vám ponúka mechabox V3 ako dobrý základ pre budúci upgrade a veľmi jednoduché rozoberanie zbrane.

Ďalšími vhodnými adeptmi sú nižšie rady zbraní AK od výrobcu CYMA (napr. CM.028) alebo JG, ktoré ponúkajú veľmi podobné možnosti, ako vyššie spomínaná G36. Ak sa chcete zamerať hlavne na CQB, do úvahy prichádzajú aj modely MP5K a MP5K-PDW od výrobcu Galaxy. Ich spracovanie síce nie je ideálne a telo má tendenciu pri hrubšom zaobchádzaní praskať, tieto neduhy vám však vybahradí kompaktnosť zbrane a s ňou spojená výborná ovládateľnosť.

Zbrane v rozmedzí 100-200€
V tejto cenovej kategórii máte pomerne široký výber z rôznych značiek, typov a možností. Za zmienku určite stoja zbrane typu AK od Cymy (rada CM 040 a vyššie). Tieto kúsky sú medzi hráčmi vyhlásené kvalitou spracovania, výdržou a veľmi slušným výkonom priamo zo škatule. Navyše o nich môžete nájsť veľké množstvo zaujímavých a kvalitných recenzií, ktoré vám pri výbere určite pomôžu.

Ak vaše srdce túži skôr po „M-ke“, skúste sa poobzerať napr. po kúskoch od výrobcu Specna Arms. Tu je však návšteva obchodu v podstate nutnosť a neodporúčame zameriavať sa na „M-ky“ na spodnej hranici 100€. Takéto kúsky často trpia horším spracovaním tela, ktoré sa najčastejšie prejavuje vyklaním jednotlivých častí (pažba, predpažbie, vôĺa v O-ringu a pod).

Zbrane 200-250+
Do tejto cenovej kategórie spadá veľké množstvo kvalitných zbraní, a preto je veľmi ťažké hovoriť o konkrétnych kusoch/ typoch. Do úvahy prichádzajú nie len zbrane typu AEG, pokojne môžeme rozšíriť okruh záujmu aj o GBBR (dlhé plynové zbrane) alebo manuálne sniperky (o tom, prečo túto alternatívu neodporúčame si povieme v ďalšom článku).
Preto sa poďme baviť o značkách, kúpou ktorých chybu neurobíte. Medzi takéto značky patrí napríklad viacero japonských/ taiwanských výrobcov ( Tokio marui, VFC, Systema,…) a takisto, výrobcovia ako A&K,CA, G&G… . Pri týchto kúskoch nie je vhodné porovnávať parametre s lacnejšími, čínskymi výrobcami. Platí totiž pravidlo, že dobre vyladená zbraň dokáže aj s nižším FPS podávať výborné výsledky. Ak ste sa rozhodli investovať do zbrane takýto obnos peňazí, odporúčam po prečítaní recenzií napísať na fórum / Facebook. Vždy sa nájde niekto, kto má s konkrétnym kúskom skúsenosti a recenzie vie doplniť o cenné rady z prvej ruky

Ak ste sa dočítali až sem dúfame, že vaše rozhodovanie pri kúpe bude o niečo jednoduchšie a budete si môcť aj po roku povedať: „Áno, kúpil som si správne“. Ak vaše srdce túži po iných kúskoch, ktoré sme v tomto článku nespomenuli, pokojne si ich zaobstarajte. V tomto prípade vám určite pomôže prvá časť článku, na ktorú by ste pri kúpe mali myslieť.

Autori:
Marek Petráš a Airsoft Academy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *