AKO TO FUNGUJE V SKUTOČNOSTI?

Cieľ 1300 metrov, teplota 25 stupňov. Zalícené, čas sa spomalí ozve sa: „Strieľajte na povel. Teraz!“. Dokonalý výstrel dokonalý zásah, prebité, pripravené na ďalší výstrel. Ak je toto vec, ktorá vás ťahá k sniperom,  čaká vás veľké sklamanie. Skutočný sniper to má veľmi ťažké a sniper v airsofte sa k takejto situácii ani nedostane.Na začiatok odporúčame prečítať si pár dobrých kníh od vojakov, ktorí ako ostreľovači skutočne fungovali. Tieto knihy vám veľmi rýchlo vyvrátia predstavy nadobudnuté z filmov / hier a zároveň získate množstvo dobrých rád, z ktorých si niektoré spomenieme aj v tomto článku. Poďme si teda povedať, aké to má sniper v airsofte.Sniper sa môže v airsofte vybrať dvoma pomerne odlišnými smermi. V nasledovných riadkoch budeme postupovať od ľahšej filozofie k tej zábavnejšej.

 1.  Sniper strelec:

Táto možnosť sa najviac približuje predstave väčšiny začínajúcich hráčov. Ide o snipera, ktorého primárnym cieľom je vyradenie protivníka streľbou. K tomuto budete potrebovať primárnu dlhú zbraň s optikou. Výber pohonu ( manuál, plyn, AEG) a spôsobu prebíjania (manuál, poloautomat) je na vás, vždy však voľte verzie s režimom single shot / semi. K takejto zbrani bezpodmienečne patrí aj optika. Odteraz to už bude len a len ťažšie. Prečo? Má to hneď niekoľko dôvodov, ktoré si teraz rýchlo prejdeme: Najväčšou prekážkou airsoftového snipera je samotná zbraň. V airsofte to žiaľ nefunguje tak, že vám stačí použiť väčší kaliber a ľudí môžete riešiť z bezpečnej vzdialenosti. Po prvých testoch/ akcii zistíte, že zo vzdialenosti, na ktorú dokážete s istotou umiestniť svoj jediný výstrel vás vykropí akýkoľvek protihráč s AEGčkom. A tu nastáva veľký problém:  Ak chcete dostať svoju sniperku do bodu, kedy s ňou získate výhodu oproti bežnej zbrani, budete musieť začať investovať.  Z vašej prvotnej investície vám ostane maximálne telo. V tomto bode sa z vašej 80€ sniperky stáva bezodná diera a hodnota použitých dielov niekoľkonásobne prekročí pôvodnú cenu zbrane. Po zložení vás čakajú dlhé hodiny testovania a ladenia, aby ste zo zbrane dostali 100%. V tejto chvíli dostávate cca. 10, max. 15 metrov výhodu pred AEG zbraňami.  Ak túto výhodu chcete využiť, čaká vás veľa hodín tréningov a akcií, pokiaľ sa so zbraňou zžijete. Z našich skúseností môžeme povedať, že sa väčšina začínajúcich hráčov do tohto bodu nikdy nedostane a zbrane ( či už v základe, alebo po upgrade) pomerne rýchlo končia v bazároch.

 1.    Sniper- prieskumník

Túto možnosť si zvoľte ak nechcete, aby vaše akcie boli len o strieľaní.  Práve naopak, výstrel je pri prieskumníkovi až posledná možnosť. Možno sa vám to, ako začínajúcim airsoftovým sniprom bude zdať nudné, ale každý airsoftový sniper by sa mal skôr, či neskôr prepracovať do tejto kategórie. Nasledovné riadky vám opíšu, prečo je to tak: Ak sa už prestrieľate lokálkami a začnete sa obzerať po väčších, prepracovanejších akciách vaši spoluhráči vás začnú oceňovať. A tu to iba začína, pretože velenie vás bude doslova milovať a budete pre nich kľúčová časť tímu. Prečo? Z veľmi jednoduchého dôvodu: sniper – prieskumník funguje ako druhé oči velenia. Velenie tak dostáva real-time informácie o situácii na bojisku, pohybe ľudí, pohybe vozidiel, správaní sa spoluhráčov aj protihráčov. Takto vzniká doslova dynamická 3D mapa priestoru, ktorá s hláseniami bežných jednotiek poskytuje veľmi dôležité informácie veleniu. Na základe tejto mapy je oveľa ľahšie a jednoduchšie plánovať misie, presuny jednotiek, predvídať situáciu, usmerňovať jednotky v teréne, čo sa následne prenáša do brífingu príslušných jednotiek. Tieto jednotky sa následne vedia náležite pripraviť na akciu, prispôsobiť taktiku a byť o krok napred.Čo bude teda vašou úlohou ako sniper – prieskumník?

Budete mapovať terén:

 • hlavné cesty, vedľajšie cesty
 • strelecké uhly
 • únikové cesty
 • miesta na preskupenie jednotiek…

Budete sledovať objekty:

 • budovy
 • tábory
 • dediny
 • farmy
 • hranice ….

 Velenie tak získa veľa cenných informácii ako napr.:

 • počty ľudí v objektoch
 • koľko z nich je bojaschopných
 • aké je zabezpečenie daného miesta
 • či objekt využíva hliadkovanie
 • kedy sa menia stráže a aký je ich pohyb v rámci hliadkovania
 • či sa ich správanie mení (pohyb, dĺžka hliadkovania a pod.)
 • Pokrývajú svojim pohybom celé okolie?
 • Existuje slabšie miesto, na ktoré nemysleli?

Budete sledovať správanie ľudí, a to veci ako napr.:

 • Morálka tímov, čiat, jednotlivcov
 • Rýchlosť ich reakcie
 • Počty nepriateľov odchádzajúcich na misie
 • Ostražitosť hliadok
 • Pohyb tímov v teréne ( vysunuté patroly, rozstupy..)
 • Taktiež budete prví čiastočne vedieť o ich misiách – transport VIP…

A vašou najdôležitejšou úlohou bude posúvať tieto informácie veleniu v správny čas. Ak ste to správne pochopili, zúčastníte sa na akciách, na ktorých si za niekoľko dní ani nevystrelíte, čo však neznamená, že si tú akciu neužijete a nebude vás neskutočne baviť. 

Teraz si venujme pár riadkov k veciam, ktoré by mal mať každý sniper so sebou bez ohľadu na zameranie: Alfou a omegou každého snipera je maskovanie. Pretože  dostrel airsoftových zbraní je približne rovnaký, nemôžete sa spoliehať na to, že ste v bezpečí.  Práve z tohto dôvodu je pre vás okolie veľmi dôležité. Vašim cieľom je zmiznúť, byť neviditeľný, preto je prostredie pre vás najväčším priateľom a zároveň nepriateľom. Zrazu si začnete všímať prírodu, farby, tvary, listy, trávu a rastliny… Tento moment vás odlíši od bežných hráčov a je na vás, ako dokážete okolie využiť vo svoj prospech.

Najjednoduchším spôsobom maskovania je obtrhať pár konárikov, kus trávy a zaplniť nimi pútka v klobúku / na maskáčoch. Pri maskovaní je dôležité zamerať sa na hlavu a ramená (ak človek leží, sú to tie najviditeľnejšie časti tela) a v tomto vám pár putiek na klobúku neposkytne dostatočné krytie. Ak chcete naplno využiť okolité prostredie, rozbiť svoju siluetu a získať výhodu oproti bežným hráčom, budete sa musieť poobzerať po hejkaloch/ Ghillie.

Zabudnite na tie základné čínske ghillie obleky zo 4 kusov, ktoré sa dajú kúpiť v každom armyshope / poľovníctve… Za 50-70€ si domov donesiete niečo, v čom sa v lete uvaríte, budete šušťať a o všetko sa zachytávať. Najväčší problém takéhoto riešenia je ale jeho „univerzálnosť“. Keďže tieto ghillie sa pre celý svet vyrábajú na jednej linke, nečakajte, že dostanete dokonalý produkt. Práve naopak, bude vás stáť veľa síl, aby ste dostali niečo použiteľné, čo reálne maskuje.

Na druhú stranu existuje concealment suit ( vyrába ho aj MFH/MilTec) ktorý stojí cca 40€. Je to plášť zo zelenej dierovanej textílie ( vrátane kapucne ) ktorý má po celej ploche pevné gumené pútka. Tento plast je ľahučký, spratný a s použitím správnej vegetácie je veľmi účinný ( oblek dokážete prispôsobiť na lokálne podmienky – rastliny, trávy…).Toto je smer, ktorým by ste sa mali uberať. Asi najlepším riešením je vyrobiť si vlastný prevlečník, alebo osloviť špecializované firmy. Medzi takéto firmy patrí napr. Invisible gear (CZ), ktorí vyrábajú ručne šitím, čím získate kvalitný, odolný a farebne vhodný hejkal.

Okrem hejkala by sa vaša výstroj nemala zaobísť primerane veľkého batohu, aby ste si na misiu mohli zobrať všetko, čo potrebujete. Veľkosť batohu prispôsobte veciam, ktoré chcete mať pri sebe (nezoberiem si veľký batoh, keď doňho nemám čo dať). Pri balení začnite základom: Jedlo a dostatok vody. Odporúčame zobrať vždy o niečo viac, pretože nikdy neviete, či sa vaša misia nepretiahne, nedostanete sa na miesto, odkiaľ vám jednotky nezaručia bezpečný návrat a podobne.  Pre vašu prácu sa určite hodia aj veci ako monokulár/ ďalekohľad, fotoaparát/ kamera, mapa priestoru, kompas/ GPS, lekárnička, vysielačka s príslušenstvom ( headsety, náhradné batérie, PTT…), papier/ zápisník, veci na vybudovanie prístrešku / úpravu okolia (paracord, maskovacia sieť/ celta, nôž/ sekera. Takisto sa vám určite hodí repelent ( hmyz sa nikdy nepýta, či vás môže otravovať). Ak sa vám zdá, že toho potrebujete veľa, rozmýšľajte čo nie je nevyhnutné. Po čase si každý hráč vyprofiluje svoj vlastný zoznam vecí, ktoré k hre potrebuje. 

Ak ste sa dočítali až sem, gratulujeme! Teraz máte približnú predstavu o tom, čo znamená byť sniprom v airsofte. Ak ste mali inú predstavu a týmto článkom sme vás trocha sklamali tak nezúfajte. Práve naopak, myslite na ušetrené nervy a peniaze, ktoré by prišli pri predaji zbrane ak by ste tento článok nečítali a ďalej už čítať ani nemusíte :). Ak vás tento článok ešte viac namotivoval, tak sa už tešíme na váš prínos pre všetky akcie, na ktorých sa zúčastníte. A ešte predtým, ako sa s vervou pustíte do kompletizovania vybavenia, čítania  kníh, návodov, rád a pod., máme pre vás čerešničku: Report skúseného snipera z MIL-SIM akcie. So svojimi skúsenosťami a zážitkami z akcie Blue Valley 5  – Oil fields sa s nami podelil Tomáš Čibo Csicso:

 

Nakoľko areál, v ktorom sa odohráva Blue Valley je dosť veľký a pekne členený je tu úloha snipera dokonalosťou. Mojou úlohou bolo zmapovať cestu k Pakistanskej hranici, sledovať pohyb osôb a označovať ich za cieľové osoby (Osoby ktorým by mali jendotky ISAF venovať zvýšenú pozornosť – pozn.). Treba počúvať o čom debatujú, čo nosia so sebou, či chodia pravidelne a majú so sebou veľký náklad atd atd adt.- jednoducho, byť vnímavý!  Uvedom si že tvoj pohyb bude pomalý! Nie len preto, že nechceš aby ťa niekto videl/počul, ale preto že pôjdeš cestami cez ktoré nikto iný ísť nechce ( jednoducho musíš minimalizovať riziko že ťa niekto uvidí a prezradí ). Ja som sa predieral cez tie najtŕnistejšie kríky aké si vieš predstaviť, kde boli niektoré konáre s tŕňami tak prepletené cez seba, že ma niekoľko krát posadili na zem.

Áno, snažil som sa sledovať zvieracie cestičky, no bohužiaľ som vyšší a objemnejší ako malá svinka a teda som sa veľa plazil a chodil po štyroch. Po asi hodine som dokázal prejsť cca kilometer (to je rýchlosť čo?!).  Dostal som sa na miesto ktoré delilo Afganistan od Pakistanu. Na asi štvrť hodku som si sadol a pozeral, počúval. Keď som si bol istý, že okolo mňa nikto nie je, prebehol som z miesta kde som bol odkrytý a našiel si miestečko kam som predpokladal že veľa ľudí nepôjde ( mysli aj na to kam chodia ľudia čúrať! ). Na tomto mieste som si urobil malé “okienko” cez ktoré bolo vidieť na hraničný prechod ( podotýkam že som sedel asi 2m od hlavnej cesty ) a teda každý prechádzajúci človek alebo auto bolo odfotografované a nahlásené. 

Dôležité je rozmyslieť si únikovú cestu. Ak ťa niekto zbadá, musíš rýchlo vypadnúť, ak začne streľba, musíš byť schopný nepriateľa pokropiť a znova rýchlo vypadnúť ( uvedom si, tvojou úlohou je sledovať, ty nie si bojová jednotka!!!, ak vystrelíš, tak si neurobil svoju prácu správne. A áno, za celé tie štyri dni čo som bol na Blue Valley som si ani raz nevystrelil ). Po tom čo som asi 5 hodín strávil v tom krásnom 40 stupňovom teplúčku, schovaný na cieľovom mieste, pomaly padal večer. Veleniu som oznámil svoj zámer vrátiť sa na základňu, a preto som sa zbalil, dobre si pozrel či okolo mňa znova nikto nie je a okrajom lesa sa stratil pár stoviek metrov ďaleko od svojej doterajšej pozície. Tam som oznámil že som pripravený na vyzdvihnutie a asi po štvrť hodke čakania si po mňa prišli fešáci zo špeciálnej jednotky. Na velení som odovzdal informácie o tom kde, ako a za akých podmienok je úsek priechodný, informácie o tom, kde vyslať špeciálne jednotky, nakoľko sa mi podarilo identifikovať dve obydlia atď..

 


 

Airsoft Snipers Slovakia

Skupina je určená priaznivcom maskovania a airsoftového snipingu, organizovaniu spoločnych akcii a workshopov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *